SC web 1.jpg
Upcoming Events
SC web 7.jpg

Deșcolarizarea României

Ceea ce a făcut procesul de reforme (structurale și sistemice) ale învățământului românesc a fost, într-o țară zguduită din temelii ca România trecută printr-un comunism atroce pentru continuitățile istorice și un post-comunism haotic și iconoclast, tocmai să ne rupă legătura cu acea sursă a proiecțiilor sociale/ instituțiilor permanente care e continuitatea cunoașterii și a învățării. Ne-a tăiat cu inconștiență sau cu sadism ultima șansă de a redeveni o societate normală.

Mircea Platon

Descolarizarea-Romaniei-Mircea-Platon (1

Formular de contact

Dacă nu primiți mesajele noastre, vă rugăm verificați fișierul Spam și treceți adresa scoalaclasica@gmail.com la Not Spam. Va mulțumim!

circuit3_edited_edited.jpg
Descolarizarea digitala(1)_edited.jpg

Deșcolarizarea digitală

De ce e nevoie să se distrugă întreg sistemul de învățământ? De ce această uniformizare? De ce strategia MEC prevede “cursuri de formare pentru părinți” și de ce “ținta este ca, până în 2027, 90% din populația țării să fie alfabetizată digital”? Cum poate MEC să se asigure că 90% dintre români vor fi alfabetizați digital? Folosing digitalizarea școlii ca pe o pârghie a unui uriaș mecanism de inginerie socială? Acesta a ajuns rolul școlii? A ajuns MEC un soi de Minister al Propagandei și Uniformizării? Pe vremea când elevii purtau uniforme școala era mai umană decât astăzi, când, sub pavăza ideologiei și diversității de toate felurile, părinții și copiii sunt supuși la cele mai despotice și umilitoare forme de manipulare și îndobitocire.

Mircea Platon