top of page

Interviu în Cațavencii

"C.T.: Punem Poliția și jandarmii să vîneze elevii chiulangii?

M.P.: Nu. Tocmai că mi-e teamă de potențialul anarho-tiranic al școlii decăzute, de pretextul pe care o școală deteriorată metodic îl oferă militarizării vieții noastre publice și private, a vieții cotidiene. Cea mai bună apărare împotriva drogurilor, de exemplu, nu e testarea elevilor zi de zi, nu e deschiderea unui borcan de Poliție în școală. Poliția trebuie să combată infractorii, iar școala trebuie să risipească ignoranța. O viață școlară riguros structurată, stabilă, bazată pe un sistem solid de obiective și de recompense, e cel mai bun remediu împotriva vieții lipsite de sens pe care adulții o impun unui tineret a cărui deșcolarizare agresivă ajunge să atragă prezența Poliției în școală."


Comments


bottom of page